Teknoloji Devrinde Kolay Ebeveynlik: Akıllı Çocuk Saatleri

Teknolojinin getirdiği haberleşme kolaylıkları hayatımızı bir daha eskiye dönmeyecek şekilde etkiledi. Mobil cihazlarımızla her an birbirimizin nerede olduğunu kolayca öğrenebiliyoruz. Bunlara eklenen akıllı saatler ile artık kolumuzda da bir mobil bilgisayar yer alıyor. Son yıllarda bu saatler, henüz mobil telefon kullanabilecek olgunlukta olmayan çocuklar için de özel olarak üretiliyor. Akıllı çocuk saatleri bu yazımızın konusu olacak.

Akıllı Çocuk Saatleri Kullanıcılara Hangi Özellikleri Sunuyor?

yaramaz çocuk temsili görsel

Akıllı çocuk saatleri, özellikle ergenlik öncesi çocukların ebeveynleri tarafından takibinde muazzam bir pratiklik sunmaktadır. Bu cihazlar, kullanan ebeveynlerin sürekli çocuğum nerede diye düşünmelerini engellemektedir.

Ebeveynlere oturdukları yerden çocuklarını takip etme kolaylığı gibi muazzam bir kolaylık sunan bu saatlere haliyle yoğun talep söz konusudur. Bu yüzden ebeveynlerin daha iyi bir hizmet kalitesinden faydalanabilmesi için de hangi akıllı çocuk saatini almalıyım sorusunu sorduğu açıktır. Zira bu saatler, en değerli varlıklarımız olan çocuklarımızın güvenliği için kullanılmaktadır. Dolayısıyla işlevini en iyi şekilde yerine getiren saatler ebeveynler tarafından daha çok tercih edilmektedir.

Bir akıllı çocuk saatinde yer alması gereken olmazsa olmaz özellikleri şu şekilde belirtebiliriz:

GPS Takip

GPS takip özelliği

Bu özelliğin ne işe yaradığı adından da kolayca anlaşılabilir. GPS takip özelliği, aslına bakılırsa bu saatlerin bir noktada da varlık sebebidir.

Alınması düşünülen akıllı çocuk saatinin sağlıklı çalışan bir takip mekanizmasına sahip olması gerekir ki acil bir durumda kolayca çocuğun yerini tespit etmek mümkün olabilsin.

SOS Uyarıları

sos butonu

Bir akıllı çocuk saatinde muhakkak olması gereken bir diğer özellik SOS uyarı sistemidir.

Akıllı çocuk saatleri, bir veya iki ana cihaz aracılığıyla kontrol ve takip edilebilmektedir. Saatin bağlı olduğu cihaza saat üzerinde yer alan SOS butonu sayesinde tek bir tıkla acil durum sinyali gönderilebilmektedir.

Bu özellik sayesinde çocuk problemli bir durum içerisinde olması halinde her ne kadar problemin detayı ile ilgili detaylı bir bilgilendirme yapamıyor olsa da ebeveyne otomatik olarak çocuğun yerini ve acil durumun söz konusu olduğunu bildiren bir sinyal gönderilmesini sağlamaktadır.

Su Geçirmez Olması

su geçirmez olmalı

Akıllı çocuk saatleri, neticede çocukların kollarında beraber her yere götürecekleri bir aksesuar olacaktır. Haliyle bir çocuk da sürekli hareket halindedir ve olur olmadık yerlere girip çıkabilir.

Böylesi durumlar için dayanıklı bir cihaz edinmeniz, saatte çocuğun kullanımından dolayı meydana gelebilecek zararları önlemek açısından fayda sağlar.

Elbette dayanıklılığın önemli göstergelerinden biri de aldığınız akıllı çocuk saatinin su geçirmemesidir. Bu özellik sayesinde çocuğunuz saatin üstüne yanlışlıkla bir sıvı da dökse kolunda saat ile birlikte suya da girse saat çalışmaya devam eder.

Bunun için alınacak akıllı çocuk saatinin dayanıklılık kıstaslarını ortaya koyan IP67 veya daha üstü dayanıklılık standartlarına sahip olmasını tercih etmelisiniz.

Şarjının Uzun Süre Dayanması

pil ömrü uzun olmalı

Akıllı cihazlarla ilgili genel problem, kendi mobil cihazlarımızda da gördüğümüz şarj problemleridir. Genelde akıllı mobil telefonların şarjları özel birkaç model dışında ortalama 1 gün gitmektedir. Akıllı saatlerde de durum benzer şekildedir.

Ancak bazı akıllı çocuk saatleri pil kapasitesi olarak daha düşük bataryalara sahip olabilmektedir. Bu yüzden saati satın alırken pil kapasitesinin en az 400 mAH olması faydalı olacaktır.

Akıllı çocuk saatlerinde olması gereken özellikler ile ilgili daha detaylı bir inceleme için linke tıklayabilirsiniz: https://findmykids.org/blog/tr/en-iyi-cocuk-akilli-saat-rehberi-2019

Akıllı Çocuk Saatleri Gerekli mi?

Akıllı çocuk saati

Burada ebeveynlerin akıllarını kurcalayan en önemli soruların başında akıllı çocuk saatlerinin gerekli olup olmadığı sorusu gelmektedir. Sunduğu özelliklerde yukarıda kısaca bahsettik. Bu özelliklerde yola çıkarak da aslında bu soruya bir cevap bulmanız mümkündür. Ancak biz yine de akıllı çocuk saatlerinin somut olarak sunduğu faydalardan bahsetmek istedik. Faydaların yanı sıra elbette ki bu saatleri kullanmanın meydana getirdiği dezavantajlı durumlar da söz konusudur. Bunlardan da ayrıca bahsetmeyi uygun gördük.

Akıllı Çocuk Saati Kullanımının Faydaları

akıllı çocuk saati kullanan çocuklar

Akıllı çocuk saati kullanımının bazı faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Arama Güvenliği

güvenlik

Öncelikle bu akıllı saatlerden tıpkı telefon gibi arama yapılabilmektedir. Bu arama özelliği sayesinde çocuğunuz saati kullanarak iletişim kurabilir. Ancak burada öne çıkan bir özellik bu saatteki arama özelliği, çocuğunuzun istediği herkesle sınırsız bir iletişim özgürlüğü içerisinde olmayacağıdır.

Çocuğunuz, akıllı çocuk saati üzerinden sadece sizin belirleyeceğiniz kişilerle iletişim kurabilir.

Acil Durum Araması

güvenlik araması

Bir özellik olarak yukarıda da bahsettik. Ancak SOS butonu özelliği gerçekten bir akıllı çocuk saatinin en faydalı özelliği olarak görülebilir. Zira çocuğunuz yaşayacağı herhangi bir sorunda bu tuşa basarak tek tuşla size hem bir sorunla karşı karşıya olduğunu hem de yerini anında bildirebilir. Bu da çocuğunuzun güvenliğini sağlama noktasında muazzam bir kolaylık sağlayacaktır.

Örneğin; çocuğunuzu bir doğum günü partisine gönderdiniz. Burada tehlikeli bir durumla karşılaşması halinde SOS butonu ile doğrudan size bilgi verebilir ve nerede olduğunu görerek hızlıca ona yardım etmeye gidebilirsiniz. Ayrıca SOS butonu ile yer bildirimi anlık olarak devam eder ve çocuğunuz hareket etse dahi güncel konumunu takip edebilirsiniz.

Anlık Takip ve Belli Yerlere Gittiğinde Uyarı Vermesi

elektronik çit bildirimi

Akıllı çocuk saatlerinin bir diğer faydalı özelliği de dilediğiniz her anda çocuğunuzun nerede olduğunu kolayca görebiliyor olmanızdır. Bu özellik sayesinde örneğin çocuğunuzun o gün okula gidip gitmediğini görebilir veya okula hangi güzergahı kullanarak gittiğini takip edebilirsiniz.

Ayrıca çocuğunuz için belli bölgeler belirleyebilir ve çocuğunuz bu bölgelerin dışına çıktığında bildirim alabilirsiniz.

Anlık takip özelliği sayesinde bir gün içerisinde çocuğunuzun attığı adım sayısına erişim sağlayabilir ve yaktığı kaloriyi de takip edebilirsiniz.

Çocuğu Aşırı Kontrolcü Ebeveyn Tavırlarından Kurtarma

kontrolcü ebeveyn

Özellikle günümüz ebeveynleri, çocuklarını sürekli göz önünde tutmak istiyor ve onları haddinden fazla koruyucu bir tavır içerisine giriyorlar. Ebeveynlerin bu tavırları artık çocukların kendi başlarına dışarıya çıkabilecekleri yaşlarda dahi devam edebiliyor. Hal böyle olunca çocuklar yaşları ilerlemesine rağmen onlara gerekli olan sorumlulukları alamadıklarından dolayı gelişimleri de olumsuz etkilenebiliyor.

Ancak bu akıllı çocuk saatlerinin varlığı aşırı kontrolcü ebeveynlerin bir ölçüde de olsa rahat hissetmelerine sebep olabilir ve çocuklarını onlara hissettirmeden takip etmelerini sağlar. Bu sayede hem kontrolcü ebeveyn gönül rahatlığıyla çocuğuna bir hareket alanı sunar hem de çocuk yaşının gerekleri uyarınca sokakları tanımaya başlar.

Akıllı Çocuk Saati Kullanımının Dezavantajları

Akıllı saat

Akıllı çocuk saati kullanımının elbette bazı problemli durumlara da söz açabileceğini söyleyebiliriz:

Çocuğun Sürekli Gözetim Altında Olduğu Hissi Gelişiminde Olumsuz Etki Yaratabilir

Akıllı saat kullanarak izlenme

Akıllı çocuk saati üzerinden sürekli takip altında olduğunun farkında olan çocuk, bu noktada bir takım özgüven eksiklikleri yaşayabilir. Özellikle ilerleyen yaşlara gelmesine rağmen uygun olmayan bir döneminde olsa dahi yukarıda bahsettiğimiz aşırı kontrolcü ebeveynlerin varlığından dolayı akıllı saat kullanmaya zorlanan çocuğun özgüven problemleri yaşaması kaçınılmazdır.

Saatin Fazla Kullanımının Yol Açabileceği Sorunlar

okulda saat kullanımı

Bununla birlikte akıllı çocuk saatlerinin çocuklar tarafından haddinden fazla kullanımı, yapması gereken şeyleri yapmamasına sebep olabilir. Ayrıca bu saatlerin bazı modellerinde bulunan oyunları çok fazla oynayan çocuklar için bu durum istenmeyen bir durum olabilir.

Bu durumu engellemek adına ebeveynler tarafından çocukların bu saatin bazı özelliklerini kısıtlamasına imkan verilmektedir. Özellikle okul saatleri içerisinde okulda bulunan çocuğun saatin ekstra özelliklerinin engellenmesi faydalı olacaktır.

 

Author: mtk

Selam ben Mertkan, Resim aşığı bir insan olarak en özgün fotoğrafları bulur onları derler ve yazı haline getiririm. Bunu yaparken de büyük keyif alırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sanatsal, Estetik ve Özgün Resimler