Dünyanın en ünlü resimlerinden birinin öznesi: Omayra Sanchez

İnsanlık tarihi pek çok trajedik olayla bezelidir. Bu olayların her biri kendi içerisinde milyonlarca acıklı hikâye taşır elbette. Ancak bunların pek azı 1985 yılında Kolombiya’da meydana gelen bu trajedide hayatını kaybeden Omayra’nın bakışları kadar bizi etkilemiştir.

Dünyanın en ünlü resimleri arasında kendine yer bulan bu resim Frank Fournier tarafından 1985 yılında çekildi. Bu fotoğraf, belki de insanlık tarihinin en büyük trajedilerinden birini de gözler önüne serdi.

Tarihte Armero Trajedisi olarak bilinen olay, Kolombiya’nın Armero şehrinde bulunan Nevada Del Ruiz yanardağının harekete geçmesinin ardından tüm dünyanın gözü önünde can veren Omeyra Sanchez de dahil olmak üzere 25 bin kişinin ölümüne sebep olmuştu. Bunlar resmi rakamlardı ve muhtemelen bundan çok daha fazla insan bu faciada hayatını kaybetmişti.

Yerel halkın “Uyuyan Aslan” adını verdiği Nevado Del Ruiz yanardağı 13 Kasım 1985’te kükreyerek harekete geçmiş ve patlamıştı. Jeologlar tarafından bu patlamadan 2 ay önce yapılan uyarılara rağmen herhangi bir önlem alınmamıştı.

Yanardağa en yakın şehir olan Armero’nun uzaklığı 48 kilometreydi ve ne yazık ki yetkililer bu mesafeden böylesi bir etkilenmenin yaşanacağına ihtimal vermediler. Ne yazık ki bedeli çok ağır oldu. Uyuyan aslanın kükremesinin ardından 25 bin insan hayatını kaybetti.

Patlama o kadar büyük ve şiddetli bir şekilde gerçekleşti ki dağın civarındaki dağlardaki kar kütleleri devasa çığlar şeklinde düştü. Ayrıca bu kar kütleleri lav sıcaklığının yüzeye çıkmasına dayanamayıp eridi ve sele neden oldu. Sel de ne yazık ki beraberin heyelanı getirdi.

Lavlarla birlikte gelen sel suları ve kaya parçaları 48 kilometre ötedeki şehrin adeta başına yıkılmıştı.

İşte bu felaketin dehşetini göreceğimiz Omayra da köyündeki evinde sıradan bir gün geçirirken neye uğradığını anlayamadan kayan toprağın yıktığı evin kalıntıları arasında sıkışıp kaldı. Oluşan çukurluk bölgede kalmasının ardından bu çukurda sular da birikmeye başlamıştı.

Omayra Sanchez tragedy

 

Omayra, enkazın içinde yukarıdaki şekilde kalmıştı ve saatler geçtikçe sular birikmeye devam ediyordu.

Üstündeki odun parçasına tutunarak adeta ölümü bekleyen Omayra’yı bir gün sonra elini gören bir gazeteci fark etmişti. Gazetecinin fark etmesinin ardından bölgedeki arama kurtarma ekipleri buraya çağrıldı ve Omayra’yı kurtarmak için büyük bir seferberlik başladı.

Omayra’nın bacakları yukarıda da görüldüğü üzere evin yıkılan kapısının altına sıkışıp kalmıştı. Suyun altına girenler bu manzarayı gördüler. Ne yazık ki kapı öyle bir sıkışmıştı ki suların tam manasıyla yükselip Omayra’nın nefes almasını engellemeden bacaklarını o bölgeden kurtarmak imkansızdı. O an itibarıyla Omayra’yı bu enkazdan çıkarmanın tek yolu Omayra’nın bacaklarını kesmekti.

Ancak bu durumda Omayra’nın tavrı gerçekten inanılmazdı. Ölümü beklerken şarkılar söylüyor ve paniğe kapılmıyordu. Etrafındaki gazetecilerden gazoz ve şekerleme istiyor, onlara şakalar yapıyordu. Hatta o vaziyette yapılan bir röportaj teklifini dahi kabul etmişti.

Omayra, yaklaşık 60 saat boyunca bu enkazda su içerisinde sıkışıp kalmıştır. Bu süre zarfında kurtarma ekipleriyle birlikte dünya basını orada Omayra’nın yanındaydı.

Omayra’yı kurtarmak için büyük bir vinç ve gelişmiş ekipmanlar gerekiyordu. Ancak bu ekipmanlar ne yazık ki küçük kız ölmeden birkaç saat önce gelmişti ve kurtarmak için gerekli yere yetişmesinden önce Omayra, adeta milyonların gözleri önünde canlı yayında ölmüştür.

Ölüm sebebi uzun süre su altında kalmasına bağlı hipotermi ve bacaklarının pozisyonundan ötürü yaşadığı kangren olmuştur.

Omayra’nın sakin tavırları ve adeta ölümü gülerek karşılaması milyonlarca insanı derinden etkilemiştir. Fotoğraftan sonra milyonlarca insan Omayra’nın göz göre göre ölmesine tepki göstermiştir. Ancak dönemin Kolombiya hükümeti ülkelerinin gelişmemiş bir ülke olmasından dolayı Omayra’yı kurtaracak ekipmana sahip olmadıklarından bahsederek kendilerini savunmuşlardır.

Dünyanın en trajik olaylarından birinin kahramanı olan Omayra Sanchez, kameralar karşısında yaşama mücadelesini elinden geldiğince vermeye çalışmış, ancak ne yazık ki minik bedeni bu mücadeleyi 60’ncı saatin sonunda kaybetmiştir.

Omayra’nın son anlarının görüntüleri aşağıdaki videoda yer almaktadır. Baştan uyaralım. Görüntüler oldukça üzücü ve izlemesi güç.

 

Omayra Sanchez ölmeden önce son sözlerini ailesine söylemiştir: “Anne, eğer beni duyuyorsan tahmin ediyorum benim tekrar ayağa kalkmam, yürümem ve bu insanların beni kurtarması için dua ediyorsundur. Anne seni çok seviyorum, babamı ve kardeşimi de. Elveda anne.”

Omayra, bu sözleri ettiğinde ne yazık ki babası da hayatta değildi.

2 thoughts on “Dünyanın en ünlü resimlerinden birinin öznesi: Omayra Sanchez

  1. Erkan says:

    Trajik bir olay videoyu izlemeye yüreğim dayanmadı. Kaliteli bir yazı teşekkürler

  2. mtk says:

    İlginiz için biz teşekkür ederiz. Sağlıklı ve mutlu günler:)

Comments are closed.

Sanatsal, Estetik ve Özgün Resimler