Bir Gökdelen tepesinde öğle yemeği

Gökdelen Tepesinde Öğle YemeğiDünya tarihinde yer alan en ilginç fotoğraflar arasındaki gökdelen tepesinde öğle yemeği fotoğrafını bugüne kadar neredeyse görmeyenimiz yoktur. Bu fotoğraf ilk olarak 1932 yılında 2 Ekim tarihinde New York Herald-Tribune dergisinde ilk olarak yayınlandığı tarihten itibaren üzerinden 88 yıl geçti.

Fotoğrafın en ilgi çekici yanı ve belki de bu kadar çok yankı uyandırmasının sebebi aslında fotoğrafın hikayesinde ve çekildiği dönemde gizli. Zira, bu fotoğrafın çekildiği dönem tam olarak 1929 Büyük Buhran döneminde bu ekonomik buhranın en yoğun yaşandığı yerlerden biri olan New York’ta çekilmiş tarihi fotoğraflar arasında yer alan bir eserdir.

Fotoğrafın çekildiği yer, New York’taki Rockefeller Center inşaatı. Yerden 300 metre yükseklikte çalışan işçiler, mesailerine ara vererek öğle yemeği yiyorlar.

Bu fotoğraf her ne kadar sıra dışı bir görüntüye sahip olsa da iyi kurgulanmış ve tanıtım amacıyla çekilmiş bir fotoğraftı. Zira aynı gün gökdelen inşaatında bu fotoğrafın yanı sıra benzer pek çok farklı fotoğraf da çekilmişti. Bu fotoğraflarla 1929 Büyük Buhran dönemindeki işsizlik problemi yaşayan kişilere umut olduğu ve New York’un büyüyen değerinin gösterilmesi amaçlanmıştı.

1929 Büyük Buhran Kara Perşembe ile başlamıştı ve küresel ekonomik bunalımların o döneme kadar olan en büyüklerinden biriydi. Zira, 1929 Büyük Buhran neticesinde milyonlarca insan işsiz kalmıştı.

Fotoğrafı çeken fotoğrafçının kimliği hala tam olarak tespit edilmiş değil. Bu da bu fotoğrafın gizemli yanlarından biri. Fotoğrafın gizemli yanlarından bir diğeri ise fotoğrafta yer alan 11 işçinin kimlikleri. O dönemde Rockefeller Center’ın inşaatında 40.000’den fazla işçi çalışmasına rağmen ne yazık ki bu işçilere ilişkin hiçbir kayıt tutulmadığı için fotoğraftaki işçilerin hepsinin kimliğini tespit etmek mümkün olmamış.

Diğer yandan bu fotoğrafın çekimi esnasında bazı tarihçilere göre ekstra güvenlik önlemleri alınmış. Yani fotoğraftaki manzara göründüğü kadar tehlikeli olmayabilir. Ancak bu da elbette ki bilimsel olarak kanıtlanmış bir şekilde sunulamıyor.

Tarihteki en ilginç fotoğraflar arasında yer alan bir gökdelen tepesinde öğle yemeği fotoğrafının tarihi fotoğraflar arasında yer almasını sağlayan konular bunlar olarak görülmüştür. O dönemin şartlarında oldukça etkileyici bir fotoğraf olan bir gökdelen tepesinde öğle yemeği fotoğrafına eminiz ki bu zamana kadar bu açılardan bakmamışsınızdır.

Author: Ali Emre

Selam Ben Ali Emre, Resimlerle çok ilgili bir sanat aşığı olarak birbirinden güzel resim ve fotoğrafları sizler için derlemeye çalışmaktan büyük keyif duyuyorum. İyi seyirler, iyi okumalar!

Sanatsal, Estetik ve Özgün Resimler