Twitter Profil Resmi Boyutu Nasıl Olmalı ve Twitter Profil Resminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Dünyanın en çok ilgi gören sosyal medya uygulamalarından biri olan Twitter, özellikle dünyada siyasi atmosferin genel olarak yükseldiği 2012 yılından itibaren kullanıcı sayısını katladı. Twitter’da daha çok gündeme ilişkin paylaşımlar yapılmaktadır. Statista 2019 ilk çeyrek istatistiklerine göre Twitter’ın tüm dünyada 330 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor. Elbette ki bu kadar çok kullanıcısı bulunan bir sosyal ağın da tabiri caizse kendi raconlarının oluşması da kaçınılmazdır. Twitter’daki aktifliğini arttırmak isteyen kişilerin her şeyden önce Twitter profil resmi ve Twitter kapak fotoğrafı gibi görsellerini ayarlarken dikkat etmeleri gereken pek çok nokta vardır. Biz de Twitter profil resmi ve Twitter’daki diğer görsellerle ilgili daha fazla insanı etkileyebilmek için dikkat edilmesi gereken noktalardan bahsetmek istiyoruz.

Twitter profil resmi yüklerken dikkat edilmesi gerekenler

Öncelikle Twitter’ın diğer sosyal medya platformlarından ayrılan en önemli noktalarından birinin görsellikten ziyade fikir ile ön plana çıkılması olduğunun akıllardan çıkarılmaması gerekiyor. Zira, Twitter’ı şu anda kullanan kitlenin büyük bir çoğunluğunun ülke liderleri, şairler, yazarlar ve fikir adamları olmasının altında yatan sebep de budur.
Twitter, daha çok siyasi liderler, yazar ve şairlerle birlikte fikir adamları tarafından yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.
Dolayısıyla Twitter’da paylaşılacak görsellerin de platformun dinamiklerine uygun olmasında fayda vardır:
  • Öncelikle Twitter’ın yapısı nedeniyle belki de sosyal medyada en çok sahte hesabın olduğu sosyal medya platformu olduğu söylenebilir. Zira gündeme ilişkin paylaşımlar yapılması ve özellikle ülkemizde büyük bir çoğunluk kullanıcısının bu platformu, haber alma platformu olarak kullanması nedeniyle Twitter’da yoğun bir dezenformasyon alanı mevcuttur. Özellikle Twitter hesabınızın güvenilir olmasını sağlamak adına profil resminizin, ki aslında bu bütün sosyal medya platformları için geçerlidir, kendi resminiz olmasını tercih etmeniz altın kuraldır.
Melih Gökçek'in sahte Twitter hesabı
Twitter’da sahte hesaplar sadece yalan isimlerle değil, ünlü kişiler adına da açılmaktadır.
  • Twitter profil resminde kesinlikle altında veya üstünde yazı olan bir resim kullanmayınız. Bu yazılar muhtemelen resmin üstü veya altında olacaktır. Kare veya dikdörtgen koyduğunuz resim daire şeklinde kırpılacağından muhtemelen bu yazılar görülmeyecektir.
Kötü profil resmi
Üzerinde yazı bulunan resimler, kırpılacağından bu yazılar muhtemelen profilinizde gözükmeyecektir.
  • Diğer sosyal medya platformlarına göre çok daha şahsi hesaplar olan Twitter hesaplarının profil resimlerinde genellikle yakından yüz profilini tercih etmenizde fayda olacaktır. Twitter profil resmi seçerken birden fazla kişinin yer aldığı resimleri tercih etmeyi tavsiye etmiyoruz.
Kötü profil resimleri-2
Twitter profil resminde genellikle profil sahibinin tek başına olduğu resimler tercih edilmelidir.
  • Twitter profil resimlerinde resmin görüldüğü kısım, sayfanın çok küçük bir kısmı olması nedeniyle profil fotoğrafının daha çok yüzünüzün uzaktan da daha net bir şekilde belli olması için göğüs üstü yüz profili olmasını tercih etmeniz faydalı olacaktır.
Kötü profil resmi örnekleri
Doğru bir Twitter profil resminde yüzün net olarak yakından görülmesi gerekir.
  • Twitter profil resmi çekilirken genelde doğrudan karşıdan çekilen resimlerden ziyade kameranın yüzünüze karşı 25 derece sağdan veya soldan yüzünüzü almasında fayda olacaktır. Zira, bu şekilde fotoğraflar daha etkileyici duracaktır. Doğrudan karşıdan çekilen fotoğraflar daha çok vesikalık fotoğraf gibi görüldüğü için çok etkileyici olmayacaktır.
Kötü profil resmi örnekleri
Doğru bir profil resminde yüzün karşıdan görülmesinden ziyade yan profilin tercih edilmesi resmin etkileyiciliğini arttırır.

Örnek Twitter Profil Resmi İncelemeleri

Şahsi hesaplarda siyasi liderlerin profil resimleri genelde en optimum resimler oluyor. Bir kaç örnekle nasıl olması gerektiğini görelim. Meral Akşener Twitter profil resmi İyi Parti genel başkanı Meral Akşener’in Twitter profil resmi dediğimiz kriterlerin bir çoğuna uyuyor. Yüze odaklanmış ve yüzün tam karşıdan görülmediği bir poz Twitter profil resmi olarak seçilmiş. Bununla birlikte bir ek özellik olarak gülümseyen bir poz tercih edilmiş. Kesinlikle bu şekilde pozların Twitter profil resmi olması faydalı olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Twitter profil resmi Yine Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Twitter profil resminin de kriterlerimize uygun bir resim olduğunu görüyoruz. Yüze odaklanan ve doğrudan karşıdan alınmayan bir poz tercih edilmiş. Yine Meral Akşener’de olduğu gibi Recep Tayyip Erdoğan’da da tebessüm eden bir poz etkileyiciliği arttırmak adına kullanılmış. Ekrem İmamoğlu Twitter profil resmi Bir diğer örnek profil resmi olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun resmi gösterilebilir. Sadece yüzün gösterildiği bir resim yine İmamoğlu tarafından da kullanılmış. Ancak burada bir ufak kusur olarak doğrudan karşıdan çekilen resmin etkileyiciliğini biraz kaybettiği öne sürülebilir. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Twitter profil resmi Yine doğru bir örnek olarak Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın profil resmi gösterilebilir. Doğrudan karşıdan olmayan, yüze odaklanmış ve hafif tebessüm eden ideal bir profil resmi olduğunu söyleyebiliriz.

Örnek Twitter kapak fotoğrafı incelemeleri

Şimdi de örnek kapak fotoğrafları üzerinden doğru bir kapak fotoğrafının nasıl olması gerektiğini inceleyelim. Bu noktada profesyonel iletişimcilerin süzgecinden geçerek sosyal medya hesaplarını düzenleyen siyasiler üzerinden incelememize devam edelim. Binali Yıldırım Twitter profil fotoğrafları AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım’ın Twitter kapak fotoğrafına baktığımızda profil fotoğrafının aksine kalabalık bir ortamda gençler ile çekilmiş bir fotoğraf olduğunu görüyoruz. Doğru bir kapak fotoğrafı seçimi. Ancak burada önemli olan püf nokta, fotoğrafın sağ ve solunun bulanıklaştırılmış olması. Eğer bu bulanıklaştırma işlemi yapılmamış olsaydı, fotoğrafta Binali Yıldırım’ı seçmek zor olacaktı. Ancak bu yapılan işlemle fotoğrafın odak noktasında Binali Yıldırım yer almıştır. Kalabalık kişilerle birlikte koyulacak kapak fotoğraflarına doğru bir örnektir. Ali Babacan Twitter profili Nitekim Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın kapak fotoğrafı seçimi de kalabalık bir kitlenin yer aldığı bir fotoğraftır. Ancak fotoğrafta çok fazla kişi olması nedeniyle odak noktasının kim olduğu net bir şekilde belli olmadığı için güzel ama çok doğru bir fotoğraf olduğunu söylemek mümkün olmayacaktır.   Bu arada Twitter için profil resmi ve kapak fotoğrafını Photoshop aracılığıyla oluşturacakların fotoğraf boyutlarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Bunun için yukarıda yer alan çerçeveyi kullanabilirsiniz.

Twitter profil fotoğrafı boyutları

Twitter profil resmi boyutları Twitter’da profil fotoğrafınızın ölçüsü minimum 200X200 piksel büyüklüğünde olmalıdır. Ancak bu boyut minimum olduğu için elbette resimlerin bu boyutlarda olmasını tavsiye etmiyoruz. Profil resminizin en iyi görüneceği ölçünün 400X400 piksel olmasında fayda vardır. Twitter profil resmi olarak yüklenecek resmin boyutu en fazla 2 MB. olabilir.

Twitter Kapak Fotoğrafı

Twitter kapak fotoğrafı boyutları Twitter kapak fotoğrafı, profil sayfanızda en üstte yer alan geniş fotoğraftır. Bu kısma daha geniş açıdan, daha büyük boyutlu fotoğraflar konulabilmektedir. Özellikle kurumsal Twitter hesapları için kurumsal logo yazısı gibi görseller bu kısma kullanmak için tercih edilmektedir. Twitter kapak fotoğrafı ölçüsünün en optimum ölçeği 1500X500 piksel ölçülerinde görülecektir. Twitter için en ideal kapak fotoğrafları boyutları örnek görsellerle Twitter’ın resmi hesabı üzerinden Flickr’de yayınlanmaktadır.
Sanatsal, Estetik ve Özgün Resimler