Facebook Profil Resmi hakkında her şey

İlk çıktığı günlerde dünyada sosyal medya kavramının oluşmasına en büyük katkıyı kesinlikle Facebook vermiştir. Elbette ki Facebook’un kurulduğu zamanlarda da bir takım başka sosyal medya siteleri de vardı. Ancak hiçbiri Facebook’un yarattığı etkiyi yaratmayı başaramamıştır.

Facebook’un bu kadar geniş bir kitleye hitap edebilmesinin ardında sitenin dinamik ve yenilikçi yapısı en büyük rolü oynadı. Buna örnek olarak Facebook profil resmi hareketli veya video resim gibi yenilikçi uygulamalara her zaman ayak uydurması gelmektedir.

Nitekim günümüzde kuruluşundan bugüne geçen 15 yıldan fazla sürede hala en çok kullanılan sosyal medya kuruluşlarının başında geliyor.

Halihazırda Facebook kullanım istatistikleri Hootsuite’e göre şu şekildedir:

 • Aylık aktif kullanıcı sayısı: 2.41 milyar
 • Facebook, dünyanın en çok ziyaret edilen 3’ncü internet sitesi
 • Facebook, AppStore’da dünyanın en çok indirilen 5’nci uygulaması

Ayrıca yine benzer istatistiki çalışmalardan son yıllarda çıkan sonuçlar biri de Facebook’u kullanan kitlenin yaş ortalamasının arttığı görülmektedir. Daha çok orta yaşlı bir kesime hitap etmeye başlayan Facebook, yatırımlarını da bu noktada çeşitlendirmiştir. Gençler arasında daha yaygın olarak kullanılan Instagram gibi uygulamaları satın alarak dinamik yapısını devam ettirmiştir.

Biz de bu yazımızda Facebook kullanıcılarının profillerinde profil resmi olarak kullanabilecekleri bazı resim örnekleri sunmak istiyoruz.

Bunlardan Facebook profil resmi ile ilgili birkaç noktaya açıklık getirelim.

Facebook Profil Resmi Nasıl Değiştirilir? Facebook Profil Resmi nasıl koyulur?

Facebook’ta profil resmini değiştirmek için takip edilmesi gereken adımlar şunlardır:

 • Öncelikle kişisel profil sayfanıza gitmek için üst menüde yer alan profil sahibinin isminin yazdığı kısma tıklayarak ilgilinin kişisel profil sayfasına gidilmelidir.
 • Ardından profil resminin yer aldığı kısma tıklanmalıdır.

Bu kısma fare ile yaklaştığınızda Güncelle adında bir menü çıkacaktır. Bu menüden yeni bir profil resmi eklenebilir. Ayrıca yine buradaki menüden halihazırda profilde yer alan resimler düzenlenebilir. Bu resimlere çerçeve eklenebilir veya daha farklı düzenlemeler yapılabilmektedir.

Facebook profil resmi nasıl değiştirilir ve Facebook profil resmi nasıl koyulur sorularının cevapları için aynı menü gösterilebilir.

Facebook Hareketli Profil Resmi Nasıl Yapılır?

Facebook’ta son yıllarda yeni gelen profil resmi koyma özelliklerinden biri de Facebook hareketli profil resmi koymaktır. Şimdi de adım adım Facebook hareketli profil resmi nasıl koyulur sorusunun cevabına bakalım:

 • Facebook hareketli profil resmi şu anda sadece Facebook mobil uygulamasından yapılabilmektedir.
 • Mobil uygulamaya girdiğinizde profilinize girin ve profil resminize tıklayın.

Bu kısımda 2’nci seçeneği kullanarak yeni bir profil videosu çekerek profil fotoğrafınız yapabilirsiniz. 3’ncü seçenekte de telefonunuzda bulunan videolardan birini seçerek profil resmi yapabilirsiniz.

Facebook hareketli profil resmi olarak kullanacağınız video, en fazla 7 saniye olabilir.

Facebook Profil Resmi Gizleme

Facebook profil resmi gizleme işlemi için yapılması gerekenler adım adım şunlardır:

 • Öncelikle profil sayfanıza girin.
 • Burada yer alan “Fotoğraflar” sekmesine tıklayın.

 • Burada gizlemek istediğiniz fotoğrafa tıklayın.
 • Düzenle kısmına tıklayın.

 • Burada fotoğrafı kimin görebileceğine dair bir kısım göreceksiniz. Buradan fotoğrafınızı gizlemek için aşağıdaki örnekte “Arkadaşlarım” yazan kısma tıklayarak “Sadece Ben” seçeneği ile Facebook profil resmi gizleme işlemi yapılabilmektedir.

Facebook Profil Fotosu Örnekleri

Şimdi gelelim Facebook için profil fotoğrafı olarak kullanılabilecek örnek fotoğraflara. Özgün Resimler olarak sunduğumuz Facebook profil resmi örnekleri şunlardır:

Facebook için profil resmi boyutu; en az 180X180 piksel ölçülerinde olmalıdır. En iyi sonucu almak için 256X256 piksel boyutunda bir resim Facebook profil fotosu olarak kullanılmalıdır.

Facebook’ta profil resmi olarak kullanılabilecek görselin boyutu en fazla 960X960 piksel boyutlarında olmalıdır.

Facebook kapak fotoğrafı boyutu ise 828X315 piksel olmalıdır.

Profil resmi olarak kendi resmini kullanmak istemeyen romantikler için yukarıdaki resim iyi bir seçenek olabilir.

Yine, kitlesi göz önünde bulundurulduğunda Facebook bayan profil resmi için aşk temalı resimler iyi seçimler arasındadır.

Şirin yumurtalar da Facebook bayan profil resmi için kullanılabilir. Nitekim bu tarz bir resim profilinizde oldukça şık duracaktır.

Uğur böcekleri ve aşk temalı resmimiz de bir diğer Facebook için profil resmi önerimiz.

Anime sevenler sadece Twitter’da değil, Facebook’ta da çoğunlukta. Onları da unutmamaya gayret gösterdik.

Yine etkileyici animasyon özellikler gösteren resimler arasında yukarıdaki resmi de sayabiliriz.

Facebook anime profil resimleri bizim de favori profil resmi seçeneklerimiz arasında yer alıyor.

Son Facebook resim önerimiz ise kapak fotoğrafı için olacak. Anlı şanlı Türk bayrağımız Facebook kapak fotoğrafı için en iyi görüntü olacaktır.

 

Sanatsal, Estetik ve Özgün Resimler