Ödüllü Fotoğraflar ve fotoğrafın ödül almasının anlamı

Dünyanın dört bir yanında yılın farklı dönemlerinde fotoğraflar için ödüller verilir. Ödüllü fotoğraflar ile ilgili özellikle bazı fotoğraf ödüllerini alan fotoğraflar uzun yıllarca unutulmaz.

Biz de bu içeriğimizde en unutulmayan ödüllü fotoğraflar paylaşarak bir fotoğrafın ödül alması ve etkileyici olması için gerekli olan şeylerden bahsedeceğiz. Dilerseniz hemen başlayalım.

En etkileyici fotoğraflar çoğunlukla doğa fotoğrafları

Ödüllü goril fotoğrafı
Borneo’da bir nehirde yüz yüze fotoğrafı (Jayaprakash Joghee Bojan)

Her sene yapılan doğa fotoğrafları ödüllerinde yukarıdaki fotoğraf ödüllendirilmiştir. İsminden de anlaşılacağı üzere bir nehirde bu kadar yakın bir mesafeden bir orangutanın ürkek bakışlarını resimlendirmiştir. Bu fotoğrafın ödüllü fotoğraflar arasında yer almasının belki de en önemli sebebi hayvanların insanlardan ürkmesini başarılı bir şekilde yansıtmasıdır.

Ödüllü fotoğraflar
Anne Sevgisi-Alejandro Prieto

Yine aynı yarışmada ödül alan bir doğa fotoğrafı da yukarıdaki bir flamingo sürüsünü gösteren fotoğraftır. Fotoğrafta yavru flamingoların arasında yer alan 4 yetişkin flamingonun görüntüsü bulunuyor. Yavrulardan biri annesi olduğu tahmin edilen flamingoya aşırı ilgi gösterirken deklanşöre basılarak bu ölümsüz an yakalanmış. Ve bu an, ödüllü fotoğraflar arasında yer almayı başarmış.

Ödüllü kartal fotoğrafı
Kartalın dövüşünü gösteren bu fotoğraf da ödüle layık görülmüş.

Yukarıdaki fotoğraf da 2014 yılında Kaliforniya Bilimler Akademisi’nin BigPicture yarışmasında dereceye layık görülen bir fotoğraf. Fotoğrafçılık tarihi boyunca anın resimleri her zaman ilgi görmeyi başarmıştır. Anın fotoğrafını yakalamak ise özellikle fotoğrafçılar için yüksek tecrübe gerektiren bir konudur. Bunun başarılı bir örneği kartalın dövüşü.

Doğanın ilginç görünümüne ait olaylar da her daim ödüle layık olmayı başarıyor.

Ödüllü manzara fotoğrafları
Doğada elbette sadece hayvanlar yok. Doğa olaylarının ilginç görüntüleri de her daim ödüle layık görülmüştür.

Doğanın ilginç görünüm ortaya koyan olaylarını da o anda fotoğraflayabilen fotoğrafçıların eserleri ödüllü fotoğraflar kategorisinde kolayca değerlendiriliyor. Nitekim yukarıdaki eser de bunun güzel bir örneği. Bir nehrin ucunda gökyüzündeki bir ışık oyununun muazzam görüntüsü.

Firefall ödüllü fotoğraf
Manzara kategorisinde ödül alan Firefall fotoğrafı-Karim Ilıya

Bir baykuşun zemine iniş yaparken çekilen bu fotoğrafın ödüllü fotoğraflar arasında yer almasının sebebi şüphesiz yine anın kusursuzca yakalanmış olmasıdır.

Ödüllü manzara fotoğrafları
Doğanın binbir halinin görselleştirildiği bu kare de yine benzer şekilde takdiri sonuna kadar hak ediyor.

Dünyanın dört bir yanında yer alan yüzlerce farklı doğa şeklinin her biri insanlara muazzam bir manzara temaşası şansı sunuyor. Bunlardan biri de işte bu ilginç vadi görüntüsü.

Doğanın azizliği
Doğanın azametine yenik düşmüş bir yapıyı hiç bu açıdan görmemişsinizdir.

Doğanın farklı hallerinden bir diğeri de yukarıdaki görselde yer alan şeklidir. Burada doğanın azametine meydan okuyamayan bir yapının gökyüzünden görüntüsünü görüyoruz. Kesinlikle muazzam bir bakış açısıyla yakalanmış.

Sualtının göz alıcı dünyası da kendi kategorisini yaratmıştır.

Deniz ekosistemine dair ödüllü sualtı fotoğrafı

Dünyanın 4’te 3’ünün su ile kaplı olduğu düşünüldüğünde biz insanların yaşadığı yeryüzündeki yoğunluğun kat kat fazlasının suların altında yaşam sürdüğünden bilim insanları eminler. Hal böyle olunca bu ilginç yaşamı insanlara göstermek adına da yoğun çalışmalar yapılıyor. Sualtı fotoğrafçılığı da profesyonel olarak kendi kategorisini oluşturmuş. Bunun en güzel örneklerinden birini de yine yukarıda görebiliyoruz.

Sualtının ilginç canlıları

Sualtı canlılığına ilişkin bilgimiz hala o kadar kısıtlı ki her geçen günde daha önce rastlanmamış farklı sualtı canlılarına rastlamak çok olası bir hal almış durumda. Bu şekilde bir canlının görüntüsünü yakalayabilen fotoğrafçı da elbette ki ödüle layık görülüyor ve onun çektiği fotoğraf da ödüllü fotoğraflar arasına adını yazdırıyor.

Sualtında balık sürüsü

Sualtı ekosisteminde yaşamın zorluğu karşısında küçük balıklar çoğunlukla sürüler halinde geziyor. Ancak bu sürülerin bu kadar büyük olabileceği kimin aklına gelirdi? Muazzam bir görüntü.

Konu doğa olunca avlanma da bunun ayrılmaz bir parçası oluyor.

Tavşan avlayan tilki

Doğanın fotoğraflarına ilişkin ödüllendirmede bir diğer kategori de elbette söz konusu doğa olduğu için avlanma ve avcılık olacaktır muhakkak. Bu fotoğraflar da çok ödüllü fotoğraflar arasındadır.

Somon avlayan ayı ödüllü fotoğraf

Yine ödüllü fotoğraflar arasında her yıl somonların göçleri esnasında onları yakalamak için nehirlerde yoğun mesai harcayan ayılar da unutulmamış. Bir ayının avını yakaladığı anın bu kadar net yakalanması bu fotoğrafa ödül getirmiş.

ahtapot fotoğraf

Değişik cinse sahip bir ahtapotun alttan bu görüntüsü de yine ödüle kesinlikle layık bir fotoğraf.

Yerin aşağısında su varsa yukarısında gökyüzü var

Kuş sürüsü ödüllü fotoğraf
Bir kuş sürüsünün yaptığı dev kuş

Elbette ki yeryüzünün altı olduğu gibi üstü de var ve havada da yoğun bir doğal yaşam bulunuyor. Bunun en ilgi çekici görüntülerinden biri bir kuş sürüsünün dev bir kuş şekli almaları yer alacak muhakkak.

Gökkuşağının büyüsü

Ödüllü fotoğraflar arasında yer alan yukarıdaki gökkuşağının altında balık tutan bir adam resmi bir gökkuşağının başlangıç ve bitiş noktasını ortaya koyması açısından dikkat çekiyor.

Leylek fotoğrafı

Bir kuşun kanat çırpış anının resmi ve nasıl uçtuğunu da bu şekilde yakından görebiliyoruz.

Bu ise bir kuşun su ile ilişkisini göstermekte ve muazzam bir görünümü ortaya koymayı başarmaktadır.

Bir timsahın dişlerinin yakından görünümü sizi de ürkütmedi mi? Yakından adeta bir doğa şekli gibi görünüyor.

Kartalın avladığı arı kovanını kartaldan korumak isteyen arılar doğadaki azmin ve çalışkanlığın fotoğrafını çiziyor adeta. Arılar çalışkan olduğu kadar muhakkak ki haklarını da yedirmeyen yapıya sahip hayvanlar ve insanlar için arılardan örnek alınacak çok şey var.

Ödüllü fotoğraflar serimizin son resmi kışı bir ağaç üstünde geçirmeyi tercih etmiş olan bu vaşağın resmi oluyor.

 

Sanatsal, Estetik ve Özgün Resimler