Anlamlı Resimler

İnsanlık tarihinin ilk zamanlarından beri sanat ile duygular ifade edilmektedir. Sanatın pek çok farklı dalı bulunmaktadır. Belli bir konudaki görüşleri ve düşüncelerini insanlar sanatın farklı alanlarını kullanarak ifade etmektedir. Bu yöntemlerden biri de anlamlı resimler ile duygu ve düşünceleri ifade etmektir.

Zaman içerisinde bu resim ile başlayarak müziğe ve diğer pek çok sanat dalına evrilmiştir. Ancak bir şeyin sanat olabilmesi için her şeyden önce belli bir anlam ihtiva etmesi gerekmektedir.

Biz de bu yazımızda duygu ve düşüncelerini en anlamlı resimler ile ifade etmek isteyenlerin görüşlerine ışık tutmak istiyoruz.

Güzel Anlamlı Resimler

En güzel anlamlı resimler serimizin ilki iyi ve kötüyü aynı bedende temsil eden yukarıdaki resimdir. Sinema tarihinin en kült süper kahraman filmlerinden biri olan Batman’in Jokeri ile tasarlanan temada bir insanın delilik ile normallik arasındaki sınırı ortaya koyulmuştur.

Anlamlı resimler deyince ve duygulardan bahsedince dünyanın belki de en anlamlı duygusu olan aşk da akıllara gelmektedir. Anlamlı güzel resimler serimizdeki ikinci resminde de aşk ile birbirlerine bağlanmış iki gönlü temsil eden yukarıdaki resim yer alıyor.

Günümüzün büyük bir çoğunluğunu ekran karşısında geçirdiğimiz modern zamanlarda ekranın zararlarını yansıtan anlamlı resimler yazısız olarak sayfalar dolusu duyguyu tek bir karede gösteriyor.

Özellikle televizyon ekranlarının modern insanın beynini nasıl çürüttüğü herhalde bundan daha iyi anlatılamazdı.

Anlamlı resimler ve sözler ikisini de bir arada görebileceğiniz yukarıdaki resimde aslında doğrudan verilen bir mesaj yok. Ancak en güzel mesajı bizlere sunan kitaplara vurgu yapılmış. Bir kitap okumak ve güzel bir resme bakmak. Sanatın her çeşidi bambaşka güzel…

İnsan ömrünün elbette ki en değerli kaynağı zamandır. Geçen her dakikanın bizi ölüme biraz daha yaklaştırdığını vurgulayan yukarıdaki resim içeriğinde çok ciddi mesajlar barındırıyor.

Basın, olayları okumada günümüzde en önemli araç. Bugün, gündemle ilgisi olan herkesin kendince takip ettiği bir basın kaynağı illa ki vardır. Bu kaynakların olaylara yaklaşını göstermesi açısında kedi fare metaforu ile yukarıdaki resim en anlamlı resimler arasında yerini alıyor.

İnsanın yaşlansa dahi tutkularını devam ettirmesi, daha çok genç nesil tarafından takip edilen Metallica grubunu dinleyen tatlı mı tatlı amcamız ile gösteriliyor.

Çevreye karşı duyarlılık, çağımızın en önemli konularından biri. Yukarıdaki resim de bir ağacın bile insanlık için ne kadar önemli olduğunu çarpıcı bir şekilde bize gösteriyor.

Aşkın yaşı yok derler. Burada da en anlamlı duyguyu en anlamlı resimler arasında iki minik arasında görüyoruz sanırım. 🙂

Birbirini dinlemek insanlar için oldukça önemlidir. Aynı şekilde olaylara bakış açısını bilmeden ve karşı tarafı dinlemeden tartışmanın fuzuli görünümünü ortaya koyan çalışmayı anlamlı güzel resimler arasında saymadan olmazdı.

Gençlik ne güzel şey. Yukarıdaki fotoğrafta bunu ortaya koyuyor. Gençliğin yaşı olmaz. Kalıpları kırmak ve ruhuyla genç olmak en güzel özgürlüktür.

Modern iş hayatının öyle evreleri vardır ki taraflar anlaşsa bile bu anlaşma birbirlerine silah çekmek gibi olabilir. Yukarıdaki resimde el sıkışan tarafları sadece iş hayatındaki şirketler gibi düşünmek tabi ki çok doğru bir bakış açısı olmayacaktır. Bunu iki devlet gibi de düşünebilirsiniz. Ki devletler arasındaki hassas ilişkileri temsil etmesi noktasında daha isabetli bir görünüm olacaktır.

Çocuk işçileri o kadar güzel resmetmişler ki. Çok fazla söz gerektirmeyen bir anlamlı resim.

Sınırların tamamen insanın zihninde olduğunu gösteren bir resim. Kitapların dostluğu ile bir hücrede bile olsanız orası sizin için özgürlüğü sunabilir.

İşçi patron ilişkisini ve sınıfsal çatışmaları muhteşem bir bakış açısıyla ortaya koyan yukarıdaki resim de en anlamlı resimler serimizde kesinlikle en özel resimlerden bir tanesi oluyor.

Çalışmak ne olursa olsun çalışmak en anlamlı duygu

Her ne olursa olsun insan ne durumda olursa olsun alın teri ile hayatını kazanmanın bir yolunu bulur. Bu resim de bunu ne kadar güzel anlatmaktadır.

Hayatımızı da bu noktada anlamlı kılmak için çaba gösterelim ve sanattan asla kopmayalım.

 

 

Sanatsal, Estetik ve Özgün Resimler