Sırrı basitliğinde efsane oyun Minecraft resimleri

Vikinglerin diyarı İsveçli bir yapımcıya sahip olan Minecraft, ilk olarak 2009 yılında yayınlanan bir oyun. Aradan geçen 11 yılda her geçen zamanda ününe ün katmayı başardı ve hala dünyanın en çok oynanan oyunlarından biri. Her geçen yıl satın alınan kopyalarının sayısı katlanarak artıyor. 2019 yılı Minecraft satış istatistiklerine baktığımızda sayının 176 milyon olduğunu görüyoruz. Bu haliyle son güncel istatistiklere göre de Minecraft, son 10 yılın en çok satan 10’ncu oyunu olma başarısını gösteriyor. Biz de Minecraft resimleri ile bu efsane oyuna dair bir inceleme yapmak istedik. Resimleriyle oyunun atmosferine girerek oyunla ilgili bilgilere göz atmaya ne dersiniz?

Hemen başlayalım.

Minecraft resim ve tasarımın ikinci planda olduğu bir oyun.

Minecraft resimleri

Minecraft’ın ilk yayın tarihi belirttiğimiz gibi 2009 yılına dayanıyor. Oyunun yapımcısı İsveçli Markus Alexes Persson ancak oyun dünyasında Notch olarak tanınıyor. Minecraft server resimleri

Çocukluğunda en büyük tutkusu lego oynamak olan Notch’un bir diğer tutkusu da yazılımdı. Notch, ilk kodunu 7 yaşında babasının Comodor’u ile yazdığı bilinmektedir. Bir müddet bazı oyun geliştirme firmalarında çalışan Notch, buralarda aradığını bulamadıktan sonra Mojan adıyla kendi firmasını kurdu. İşte Minecraft’ın temeli bu firmada atıldı. Çocukluk tutkuları olan Lego ve yazılımı bir araya getiren Notch, Minecraft’ın ilk versiyonunu mayıs 2009’da yayınladı.

Minecraft skin resimleri

Oyunu ilk olarak TIG Source forumlarında paylaşan Notch, buradan gelen etkileşimlere göre oyunun sınırlarını belirlemeye başladı. TIG Source forumlarının oyuna katkısı sadece reklamını yapması olmadı elbette. Oyunun ismini forum kullanıcılarına soran Notch, Minecraft ismini de bu forumdan belirledi.

Minecraft resim

Oyun ilk alfa versiyonu ile yayınlandığında adı Minecraft olarak değil, CaveGame olarak koyuldu. Notch’un ilk isim düzenlemesinde Minecraft’ı beğenmesine rağmen neden bu değişikliği yaptığı bilinmese de zaten tutmayan bu isim zamanla şu anki Minecraft ismini almıştır.

Minecraft evreni

Minecraft oyununda son zamanların gelişmiş bilgisayar grafik teknolojilerinin hiçbiri kullanılmamıştır. Bu da Minecraft resimleri ve tasarımsal kaygıları bir kenara bırakmış bir oyun yapmaktadır. Oyundaki bütün objeler kübik tasarımlara sahiptir.

Sınırsız kişiyle sınırsız özgürlük oyunu

Aslına bakılırsa Notch, Minecraft’ı ilk yayınladığında belli bir amaç uğruna düzenlemedi. Zaman içerisinde oyunun farklı modları ortaya çıkmaya başladı. Hala Minecraft’ın net olarak amacının belli olduğu da söylenemez.

Notch’un Minecraft’ı tasarlarken ilk amacı özgürlüğü sağlamaktı. Nitekim bunu da başardı. Şu anki Minecraft, harita genişliği dünyanın yüzölçümünün 7000 kat üstünde daha büyük bir alanı kaplayan bir açık dünya üzerinde yer alıyor. Bu açık dünyada yer alan bütün nesneler hareket ettirilebiliyor.

Minecraft server resimleri ve oynanışı ile farklı modlara sahip

Minecraft’ın 5 farklı oyun modu var. Bu modlar şunlardır:

  • Hayatta Kalma
  • Zorlayıcı
  • Yaratıcı
  • Macera
  • Seyirci

Minecraft serverları oyunun çok kişi ile birlikte oynanmasını sağlamaktadır. Oyunu çok daha heyecanlı bir moda bağlayan bu durum, Minecraft’ın bu kadar popüler olmasını sağlayan bir başka özelliği olmuştur. Nitekim Minecraft serverlarının her biri farklı bir maceraya kapı açmaktadır.

Hayatta kalma, zorlayıcı ve macera modlarında genel olarak amaç, oyunda arkadaşlarınızla beraber hayatta kalmaya çalışmaktır. Yaratıcı modda ise kendi şehrinizi kurmaya çalışırsınız.

Minecraft resimleri de en az oyun kadar ilgi çekmektedir. Bunun sebebi, kendine özgü tasarımlara sahip Minecraft ev resimleri, Minecraft skin resimleri gibi resimlerde oyunun fanatiklerinin oyundaki değişik tasarımları görme şansına sahip olmalarıdır.

Notch’un oyunu tasarlarken esinlendiği oyunlar ise şu efsane oyunlardır:

  • Dwarf Fortress: Hayal gücünün sınırlarını zorlaması bakımından Dwarf Fortress, Minecraft’a ilham olmuştur.
  • Dungeon Keeper: Strateji kurma ve inşa yapma gücünün sınırsızlığı açılarından ilham vermiştir.
  • Roller Coaster Tycoon: Tasarlama ve üretim özgürlüğü Minecraft’a esin sunmuştur.
  • Infinimer: Atmosferi ve kübik tasarımlarıyla Minecraft’ın kendine has ortamına ilham nefesi vermiştir.

Oyunun farklı atmosferi kendi reklamını yapmasını sağladı.

Minecraft moblar

Oyunun yaratıcısı Notch’un öyle devasa imkanları yoktu. Küçük bir şirketi ancak sınırsız bir hayal gücü vardı. Bu hayal gücünün sınırsızlığı dünyanın gelmiş geçmiş en çok satan oyunlarından birini geliştirdi ve bu dünyada kullanıcılara sunduğu imkanlarla onların da hayal güçlerinin sınırlarını ortaya koymalarını sağladı.

Minecraft resim

Minecraft yayınlandıktan kısa bir süre sonra oyuncuların pek çoğunun ilgisini çekmeyi başardı. Burada kullanıcılar tarafından yapılan farklı tasarımlar Minecraft resimleri olarak yoğun bir şekilde paylaşıldı. Oyunda bu şekilde düzenlemeler yapılabiliyor olması ve eşsiz atmosferiyle kendi kitlesini kısa sürede oluşturmasına zemin hazırladı.

Minecraft resımlerı

Özellikle ilk yayınlandığı zamanlarda TIG Source forumlarında paylaşılan Minecraft server resimleri yılların oyuncularının müdavimi olacakları yeni bir oyunun ayak seslerini ortaya koyuyordu.

Çeşitli tasarımlarla şato, yapı ve Minecraft ev resimleri

Minecraft’ta oluşturulan evren o kadar çok ilgi gördü ve oyunun bu tasarlama ve kendi yaşam alanını tüm ayrıntılarıyla düzenleyebilme özelliği o kadar çok ilgi gördü ki Minecraft’ta birbirinden farklı ve tüm ayrıntıları düşünülmüş şehirler kuruldu. Bu şehirlerde ayrıntılı Minecraft ev resimleri ve şehir resimleriyle bir bütün halinde ilgi çekmeyi başardı.

Minecraft resimleri indir

Oyunda şehirler kurmak için belli başlı madenler kullanılmaktadır. Bu madenler ise doğduğunuz dünyada bulunmaktadır. Bunları toplamalı ve tıpkı gerçek dünyada olduğu gibi doğru oranlarda kullanarak inşa faaliyetinizi gerçekleştirmelisiniz.

Minecraft’ın gücü aslına bakılırsa yaratıcılığın gücü oldu. Bu oyunda basit grafiklerle hayallerini kolayca yaşayabilen kullanıcılar birbirleri ile de oyunu oynayabildikleri ölçüde Minecraft’ı dünyanın en çok satılan ve ilgi gören oyuncuları arasına sokmayı başardılar.

Minecraft skin resimleri

Nitekim Minecraft o kadar çok farklı kombinasyonu bir arada sunmakta ve o kadar farklı amaçlar ile oynanabilmektedir ki otizmli ve vaktinin büyük bir çoğunluğunu bilgisayar başında geçiren bir kızın yaptığı bir krallık ile dünya çapında ses getirmesine ve içindeki dehayı ortaya çıkarmasına imkan tanımıştır.

Minecraft server resimleri

Minecraft, bir oyunun dünya çapında ses getirmesi ve iyi olması için aksiyonu bol, grafiği kaliteli ve başından sonuna kadar sürükleyici bir konusu olmasının zorunlu olmadığını ortaya koymuştur.

Minecraft’ın sırrı basitliğinde

Minecraft ev resimleri ile ilgili temsili görsel

Nitekim oyunun grafik özelliği olarak 20 yıl öncesinin bilgisayar teknolojisini kullanması bu oyunu her türden cihaza sahip olan kişilerin oynayabilmesine imkan tanımaktadır. Bu da oyunu kolay erişebilir yapmaktadır.

Minecraft ev resimleri

Ancak oyunda bir şeyler başarabilmenin sırrı daha çok görsel zekayı kullanabilmek olduğu için ve oyunda yapılabileceklerin sınırı olmadığı için Minecraft bu kadar çok ilgi görmüştür.

Minecraft resimleri

Nitekim, Minecraft resimleri ile de bunu çok açık ve net bir şekilde ortaya koymak mümkün olmaktadır. Dünyanın en çok ilgi gören oyunlarından biri olan Minecraft, kendine has tarzı ve oynanış şekliyle rakiplerinden keskin bir şekilde sıyrılmayı başarmış ve kendi sadık kitlesini yaratmış bir oyundur.

Minecraft’ı interaktif olarak oynayabileceğiniz bir platform olan Discord’daki profil resminizin nasıl olması gerektiğine dair içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

 

 

 

 

Author: Ali Emre

Selam Ben Ali Emre, Resimlerle çok ilgili bir sanat aşığı olarak birbirinden güzel resim ve fotoğrafları sizler için derlemeye çalışmaktan büyük keyif duyuyorum. İyi seyirler, iyi okumalar!

Sanatsal, Estetik ve Özgün Resimler