Sağlıklı Beslenme ile İlgili Resimler

Modern zamanların belki de en önemli konularından biri giderek endüstrileşen beslenme sektörüne rağmen sağlıklı besinler tüketebilmektir. Sağlıklı beslenme ile ilgili resimler eşliğinde hangi besinin ne ölçüde fayda sağladığına ve sağlıklı beslenme ile ilgili dikkat edilmesi gereken diğer noktalara hep birlikte göz atmaya ne dersiniz?

Resimlere geçmeden önce sağlıklı beslenme ile ilgili bilinçlenme çalışmalarında eğitimin öneminden ve resimleri neden çocuklarımızın çizdiği resimlerden aldığımızdan bahsedelim.

Öncelikle sağlıksız yiyeceklerin hepsinin tatlarının gerçekten çok lezzetli olduğu noktasında hepimiz hem fikiriz. Özellikle çocuklar, sağlıksız yiyeceklere bir başka bayılırlar.

İşte özellikle çocuklarımızın sağlıklı beslenme ile ilgili resimler çizmesi ve bu bilince erişebilmesi ayrı bir önem arz etmektedir.

Özellikle COVID-19 gibi bir salgınla dünya çapında baş etmeye çalıştığımız bugünlerde sağlıklı beslenme ile ilgili resimler hem bizlere hem çocuklarımıza bir motivasyon kazandıracaktır.

Sağlıklı beslenmenin vücuda faydaları saymakla bitmez.

Sağlıklı beslenme ile ilgili resimler arasında belki de en güzellerinden biri yukarıdaki resimdir. Aslında konuyu bir çocuk gözünden çok güzel bir şekilde özetlemiştir. Sağlıklı beslenme için soldaki besin grupları tüketilmeli. Bu noktada hepimiz hemfikiriz.

Sağlıklı beslenme, vücudumuzun neredeyse bütün mekanizması için oldukça faydalıdır. Özellikle diş sağlığı için sağlıklı beslenmenin ne kadar önemli olduğunu oldukça şık bir resimle yukarıda görüyoruz.

Sağlıklı beslenme gerekli, ama yeterli değildir.

Sağlıklı bir yaşam için elbette ki en önemli şartlar arasında sağlıklı beslenme yer almaktadır. Ancak sağlıklı beslenmenin yanı sıra sağlıklı bir hayat geçirmek için muhakkak egzersiz ve spor yapılması gerekmektedir.

İnsan vücudu, hareket etmesi için tasarlanmış bir mekanizmadır. Aslına bakılırsa günümüz dünyasının masa başı işleri her ne kadar keyifli olsa da; metabolizmamıza aykırı işlerdir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün egzersiz önerisine göre her sağlıklı birey, haftada en az 5 gün günde 30 dakika egzersiz yapmalıdır. Elbette ki bu egzersizler, ilgilinin sağlık durumuna göre belirlenmiş olmalıdır.

Sağlıklı yaşamın en önemli püf noktası sağlıklı beslenmedir.

İnsan vücudu gerçekten muazzam bir fabrikadır. Vücudumuzu kendi haline bıraktığımızda emin olun; uzun yıllar boyunca hiç bir problem yaşamadan sistemini sürdürmeye devam edecektir.

Ancak vücudumuzun düzenini sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmesi için bazı gerekliliklere uymamız gerekir. Bunların en önemlisi; vücudumuza aldığımız besinlerin belli bir düzen ve sağlık değerinin üzerinde olmasıdır.

Özellikle endüstriyel ve işlenmiş paket gıdalar, vücudumuzun belki de en büyük düşmanı olarak görülebilir.

Ayrıca yemek yeme alışkanlıklarında geçmişten günümüze yaşanan büyük değişiklikler de bu duruma yol açan en önemli sebeplerden biri olmuştur.

İnsanlık tarihinin en önemli hekimlerinden biri olan İbni Sina’nın şu meşhur sözü sağlıklı beslenmenin önemini çarpıcı bir şekilde göstermektedir: “İlm-i tıbbı iki satırla topluyorum. Sözün güzelliği kısalığındadır. Yediğin vakit az ye. Yedikten sonra dört beş saat kadar daha yeme. Şifa hazımdadır. Yani, kolayca hazmedeceğin miktarı ye, nefse ve mideye en ağır ve yorucu hal, taam taam üstüne yemektir.

Vücut diriliğinin sırrı sağlıklı beslenmededir.

Özellikle vücudunu diri tutmak isteyenlerin her şeyden önce beslenmelerini düzenlemeleri gerekmektedir.

Beslenmesine dikkat etmeyen birinin kaslı ve diri bir vücuda sahip olması imkansızdır. Zira, uzmanlara göre vücut gelişiminde beslenmenin önemi genellikle %50’den fazla olarak belirtilir. Dengeli bir gelişimin diğer sac ayakları ise elbette spor ve uykudur.

Sağlıklı beslenme ve kilo verme ile hayat tümden değişir.

Sağlıklı beslenme ile ilgili resimler çoğunlukla çocuklarımızın bunun önemine atıfta bulundukları çalışmalar olmuştur.

Daha öncesinde kilolu olduktan sonra kilo veren herkesin istisnasız belirttiği en önemli konu, kilolu oldukları dönemde hayatlarında ne kadar büyük bir fazlalık olduğu olmaktadır. Kilo veren kişilerin hepsi istisnasız olarak kilo vermedikleri her gün için büyük pişmanlık duymaktadırlar.

Sağlıklı ve yeterli beslenme israfı engeller.

Dünyada çok geniş çaplı israf yapıldığını biliyoruz. Bu israf ne yazık ki kaynakların dünyanın her tarafına eşit olarak dağılmasını engelliyor. Günümüz dünyasının en büyük eksiklerinden biri dünyanın bir kısmı çok tokken diğer bir kısmının çok aç olması ne yazık ki.

Halbuki herkes yeteri kadar beslense dünya hepimize yetecektir. Elbette ki bunu sağlayan önemli bileşenlerden biri sağlıklı beslenmedir.

Sağlıksız besinler ile beslenen kişilerin sağlıklı besinler ile beslenmenin tadına varması bir yerde israfı da engelleyici bir etki ortaya çıkaracaktır. Bunu da sağlıklı beslenme ile ilgili resimler aracılığıyla çarpıcı bir şekilde görüyor ve mesajı çocuklarımızdan açık ve net bir şekilde alabiliyoruz.

Sağlıklı beslenme bir hayat tarzı olmalıdır.

Diyet yapıp kilo veren kişilerin en çok sorduğu sorulardan biri; diyete ne kadar devam etmeliyim sorusudur. Aslında beslenme uzmanlarının hepsi diyet diye bir şey olmadığını; insanların sağlıklı beslenme davranışlarının bir hayat tarzı haline gelmesini savunmaktadır.

Tüm makro besin gruplarının dengeli bir şekilde tüketilmesi ve bunun mümkün mertebe insanın hayat tarzı haline gelmesini savunmaktadırlar. Her ne kadar günümüz yaşamında bu çok zor olsa da bunu başaran kişilerin sağlıklarını uzun vadede ne kadar güzel korudukları bariz bir şekilde görülebilmektedir.

Coronavirus salgınıyla bir kere daha anladık ki sağlık her şeyimiz. Sağlık düzgün olmadıktan sonra hiçbir şeyin kıymeti yok. Nitekim gözle görülemeyecek kadar küçük bir virüs bütün dünyanın dengesini bozdu. Bununla baş edebilmenin en etkili yollarından biriyse sağlıklı bir beslenme ile vücudumuzu güçlü kılmaktır.

Sağlıklı beslenme ile ilgili resimler, müzikler ve diğer şeylerle çocuklarımızı muhakkak eğitmeliyiz.

Psikoloji ile uğraşan bilim adamlarının bir çoğuna göre insanın yetişkin davranışlarının altında çocukluğundaki alışkanlıkları yatmaktadır. Dolayısıyla çocuk yaşımızda düzenlediğimiz davranışlarımız ileriki yaşlarımızdaki hal ve hareketlerimizi de etkilemektedir.

Bu nedenle özellikle ilerleyen yaşlarda dünyayı koruma adına bugünün çocuklarını özellikle sağlıklı yaşam noktasında bilinçlendirmek büyük önem arz etmektedir.

Biz de bunun en başarılı örneklerini sağlıklı beslenme ile ilgili resimler aracılığıyla sizlere göstermek ve bir farkındalık oluşturmak istedik.

Her biri birbirinden kıymetli olan resimler de bize gösteriyor ki vermek istediğimiz bu mesajları küçük yaşlarına rağmen çocuklarımız gayet başarılı bir şekilde anlamaktadırlar.

Tekrarlamakta fayda var: Sağlık bizim her şeyimiz ve dünya çapında yaşanan salgın bize bunu bir kere daha hatırlattı.

 

 

 

 

 

 

 

Author: Ali Emre

Selam Ben Ali Emre, Resimlerle çok ilgili bir sanat aşığı olarak birbirinden güzel resim ve fotoğrafları sizler için derlemeye çalışmaktan büyük keyif duyuyorum. İyi seyirler, iyi okumalar!

Sanatsal, Estetik ve Özgün Resimler