Manzaradan Doğaya En Güzel Resimler

Şüphesiz, özellikle Koronavirus sürecinden dolayı evlerimizde kalmamız gereken bu dönemde en çok hasretini çektiğimiz şeylerden biri doya doya gezmek oldu. Doğaya dair en güzel resimler ile hasretimizi bir nebze olsun dindirsek de bu oldukça zor bir durum haline gelmeye başladı.

Özellikle modern şehir hayatının insanı betonlaştıran etkisi gün geçtikçe bizleri doğadan daha fazla uzaklaştırdı ne yazık ki. Bu yüzden bu etkilerin farkında olan pek çok kişi doğa ile iç içe olabilmek için her fırsatta doğaya yönelmektedirler.

Ancak ne yazık ki son zamanlarda sağlık için evlere kapanmak zorunda olduğumuz bugünlerde doğanın hasreti ile yanıp tutuşuyoruz.

Doğadan En Güzel Resimler

Biz de Özgün Resimler olarak doğaya karşı olan özleminizi bir nebze olsun dindirebilecek en güzel resimler ile yolculuğa çıkarmak istedik.

Doğa muhakkak sakinleştirir.

Özellikle baharın en güzel dönemlerinden birindeyken güzel ve güneşli bir günde yeşiller içerisinde vakit geçirmek insanın bütün stresini muhakkak azaltacaktır.

Doğa ile iç içe olmak özel bir terapi şeklidir.

Doğada bulunmak veya doğanın en güzel resimlerine bakmak bile insanın acısının bir nebze olsun almaktadır. Özellikle acılı dönem geçiren kişilerin doğada vakit geçirmesi; yeşil ile mavinin farklı tonlarını tatması acısına bir nebze de olsa iyi gelecektir.

Doğa insan psikolojisine çok faydalıdır.

Yapılan bir araştırmaya göre doğada vakit geçiren insanların %95’i bunun ruhlarına iyi geldiğini ifade etmiştir. Eminiz ki şu anda bu yazıyı okuyan sizlere de sorsak neredeyse hepiniz şöyle yeşillikler içerisinde yapacağınız bir yürüyüşün size ne kadar iyi hissettireceğini söyleyeceksiniz.

Doğanın rengi yeşil denge ve uyumdur.

Doğada en çok görülen ve en güzel resimler içerisinde yoğun tonda bulunan yeşil rengin anlamıysa denge ve uyumdur. Yeşil rengin insan ruhunda uyandırdığı anlam bu rengin denge ve uyumu çağrıştırmasıdır.

Sadece yeşil değil, beyaz da ruhları dinlendirir.

Dağ manzaraları ve en güzel resimler denildiğinde akıllara gelen bir diğer manzara da tepesindeki beyaz şapkalarıyla dağ manzaraları olacaktır. Yüksek dağlar denildiğinde de elbette ki aklımıza ilk olarak bu dağların karı gelmektedir.

Dağlardaki karın rengi olan beyaz da doğanın insan üzerindeki etkisi olarak sadece bahar veya yaz mevsiminin değil, kış mevsiminin de ne kadar büyük bir etkisi olacağını gösterecektir.

Dağlar ve yanlarındaki deniz, göl veya nehirler…

Doğanın bize ikram ettiği ve kendimizi bulabileceğimiz yegane yerler değil mi?

Doğa tutkuyu arttırır.

Yine Kuo ve Coley tarafından yapılan bir dizi saha çalışmasına göre doğada vakit geçirmek insanların birbirlerine bağlılığını arttırmaktadır.

Illinois Üniversitesi’nde yapılmış olan bir diğer araştırmaya göre de evlerinin etrafında yeşil alanlar bulunan kişilerin etraflarındaki kişileri daha çok tanıdığı ve çevresine karşı daha duyarlı olduğunu göstermiştir.

Doğa elbette sadece yeşil değil, aynı zamanda mavidir.

Doğada belki de yeşilden daha çok olan renk uçsuz bucaksız denizlerin, göllerin ve nehirlerin mavisidir. Bir deniz manzarasını seyretmek hangimize iyi gelmez ki?

Denizin insan ruhu üzerindeki ilk etkisi yüce bir hayranlık uyandırmasıdır. Bu hayranlık öyle bir psikolojiye sokar ki deniz kenarında dalgaların sesine kendini teslim eden bir kişi için zaman daha yavaş geçer.

O yüzden değil midir ki en büyük yazarlar ve şairlerin bir çoğunun eserlerinde deniz imgesi çok önemli bir yer kaplamaktadır.

O yüzden değil mi ki Tevfik Fikret, en güzel şiirlerinin bir çoğunu denizden ilham alarak yazmıştır?

Mai Deniz

Sâf ü râkid… Hani akşamki tagayyür, heyecân?

Bir çocuk rûhu kadar şimdi münevver, lekesiz,

Uyuyor mâi deniz.

Ben bütün bir gecelik cûşiş-i ahzânımla,

O hayâlât-ı pêrişânımla,

Müteşekki, lâim,

Karşıdan safvet-i mahmûrunu seyretmedeyim…

(Tevfik Fikret)

Elbette ki Fikret’e bunu kelimelere döktüren duygular kadar yoğun olmasa da Ortaköy’ün şu eşsiz görüntüsü resmini görmenin bile ruhumuzda eşsiz duygular uyandırmıyor mu? 🙂

Doğa dikkati arttırır.

Doğada bulunan kişilerin dikkat seviyelerinin şehirdekilere göre daha yüksek olduğu yapılan araştırmalar neticesinde görülmüştür. Bu nedenle dikkatli olmanın ve yoğunlaşabilmenin iş hayatında ne kadar önemli olduğu da düşünüldüğünde belli aralıklarla doğada bulunmanın ne denli önemli olduğu sanırım anlaşılabilmektedir.

Kim bir gün batımını yanında en sevdiğiyle geçirmek istemez ki? Romantizmin de doğada olanı muhakkak en güzelidir.

En güzel resimler ile doğa hasretinizi bir nebze olsun gidermeye çalıştık.

Umarız, en kısa sürede Coronavirus süreci son bulur ve biz de doğa ile tekrar buluşabiliriz.

 

 

 

 

Author: Ali Emre

Selam Ben Ali Emre, Resimlerle çok ilgili bir sanat aşığı olarak birbirinden güzel resim ve fotoğrafları sizler için derlemeye çalışmaktan büyük keyif duyuyorum. İyi seyirler, iyi okumalar!

Sanatsal, Estetik ve Özgün Resimler