İlginç Resimler Eşliğinde İlginç Bilgiler

Bazen fotoğrafın çekiliş zamanlamasıyla bazen ise resme yapılan müdahale ile oldukça ilginç resimler görüyoruz.

Bu resimler çok çeşitli alanlarda olabiliyor. Örneğin; matematikle ilgili ilginç 3 boyutlu paradoks resimler adından da anlaşılacağı üzere oldukça ilgi çekici olabiliyor. Ya da hem ilginç hem de komik resimler görebiliyoruz.

Bu yazımızda ilginç ve düşündürücü resimler ile birlikte bir nebze nefes almanız için ilginç bilgiler vermek istiyoruz. Hemen başlayalım.

Dünyanın en yüksek yapısı Dubai’dedir.

  • Dünyanın en yüksek yapısı Dubai’de bulunan ve 2010 yılında yapımı tamamlanan Burj Al Khalifa’dır.

Ancak yukarıdaki ilginç resimdeki bu yapı da belki böyle borularla yapılan en büyük yapı olabilir. 🙂

Dünyanın en son karşılaştığı hayvan istilası oldukça günceldir.

Belli dönemlerde hayvanların istilası ile insanlık tarihi karşılaşmıştır. Böylesi durumlarda yukarıdakine benzer çok ilginç resimler ile karşılaşılabilmektedir.

  • Böylesi bir durumla Türkiye’de en son 2020 yılının nisan ayında Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde çekirge istilasıyla karşılaşıldı. Afrika’da yoğun olarak karşılaşılan bu istila, en son İran’da görülmüştü.

En şişman kedi 22 kilodur.

Tıpkı insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da çok yüksek kilolar görülmektedir. Yukarıdaki resimdeki kedi her ne kadar dünyanın en şişman kedisi olmasa da oldukça yüksek bir kiloya sahiptir.

  • Dünyanın en şişman kedisi Tekir Himmy, 22 kilogram 100 gram ağırlığa sahipti. Ne yazık ki yüksek kiloları yüzünden erken sayılabilecek bir yaşta henüz 10 yaşındayken hayata veda etmiştir.

En fazla yük taşıyan kamyon aynı anda 503 ton taşıyabilmektedir.

Aynı anda en çok şeyi taşımak için bazı zamanlarda kamyonların yukarıdaki gibi haddinden fazla yüklendiği görülmektedir. Bu tip işlemler komik ve ilginç resimlerin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bunu engellemek amacıyla lojistik sektörüne büyük kamyonlar üretilmektedir.

  • Dünyanın en fazla yük taşıyabilen kamyonu Belaz tarafından üretilmiştir. Uzunluğu 8 metredir ve aynı anda 503 ton yükü saatte 60 kilometre hızla taşıyabilmektedir. Kamyon o kadar büyüktür ki büyüklüğü 3 katlı bir bina kadardır.

Hayvanlar da ekmek kavgasında

Dünyada elbette ki sadece insanlar bir şeylerin kavgasını vermiyor. Hayvanlar arasında da ilginç resimler ortaya çıkmasına sebep olan mücadeleler yaşanabiliyor. Bunlardan biri de yukarıda sincap ile kargalar arasında yaşanıyor.

Kayda geçen en büyük kasırga Myanmar’da gerçekleşti.

Her ne kadar ülkemizde çok fazla gerçekleşmese de özellikle okyanus kıyısında yer alan ülkelerin adeta bir doğal gerçeğidir kasırgalar. Bu enteresan doğa olayı çok ilginç görüntülerin meydana gelmesine sebep olmaktadır.

  • Dünyanın kayda geçen en büyük kasırgası Myanmar’da yaşanmış Nargis kasırgasıdır. Bu kasırgada 80 binden fazla kişi hayatını kaybetmiştir.

Bitkilerin de birer kişiliği var mı?

Aslında bu soru yukarıdaki ilginç resimde olduğu gibi elbette ki insanlar kadar somut olmasa da bitkilerin duygularının olduğuna dair pek çok bilimsel çalışma bulunmaktadır. Bunlardan birine göre ormanda bir meşe ağacına zarar verilmesiyle birlikte diğer meşe ağaçları da bu ağaçla birlikte buna karşı bir savunma mekanizması geliştirmiştir.

En büyük canlı

Bugüne kadar bilinen en büyük canlı mavi balinaydı. Mavi balinanın okyanusların hakimi olduğu bir gerçek. Ancak son yapılan çalışmalarda okyanusun en büyük canlısının sifonofor isimli ipliksi bir yapıdaki ilginç canlı olduğu keşfedildi. Bu canlının uzunluğu 40 metreye yaklaşabiliyor ki bu uzunluk mavi balinanın 4 katından fazla olan bir uzunluk.

En büyük akvaryum Çin’de yer alıyor.

Suyun rahatlatıcı özelliği herkesin malumu. Bunun keşfeden bazı işletmeler de yukarıdaki gibi su altında çalışma imkanı sunan çalışma akvaryumları inşa etmişler. Peki, dünyanın dört bir yanında oldukça yaygın olan bu akvaryumların en büyüğü hangisi?

  • Dünyanın en büyük akvaryumu Çin’de Zhuhai şehrinde yer alıyor. Akvaryumun ismi Chimelong Okyanus Krallığı

Farklı Yaşam Alanları

Yukarıdaki resimde en ilginç yaşam alanlarından birini görebiliyoruz. Birbirinin üstüne inşa edilmiş küçük evcikler hem ilginç hem de iyi bir mimari örneği olarak karşımıza çıkıyor.

İlginç ve Güzel Manzara

Yukarıdaki resimde de dünyanın en güzel manzaralarından birini gördüğümüzü söylersek sanırım abartmayız. Hem yeşilin hem de mavinin binbir tonunun olduğu görüntüde bir tren yolu da dikkatleri çekiyor. Belki de bu tren yolculuğunun en nefes kesici noktası bu güzergahta geçiyor olmalı.

Yine ilginç manzara resimler ile devam edelim. Yukarıdaki resim de yukarıdan çekim alındığında oldukça ilginç bir yeryüzü şekli haline gelmiştir.

Bir diğer ilginç manzara resmi de belki dünyanın en kıvrımlı yollarından birini gösteren yukarıdaki resimdir.

Tek bir parça olan ilginç manzara resimler dağ görüntülerinin yeşil ile birleşmesinin ne kadar nefes kesici olabileceğini ortaya koymaktadır.

İlginç manzara resimleri

Ancak belki de hiçbiri mavinin eşsiz derinliğinin ortaya koyulduğu resimler kadar nefes kesici olamıyor elbette ki.

İlginç Paradoks Resimler

Paradoksal şekil

Paradoks, bilindiği üzere en basit tanımıyla matematiksel olarak kısır döngülerin ifade edilme şekli olarak tanımlanabilir.

Matematikle ilgili ilginç 3 boyutlu paradoks resimler için en güzel örneklerden biri yukarıda yer alan sonsuz bir döngüde gibi duran yukarıdaki şekildir.

Bina içinde paradoks görüntüsü

Bir diğer ilginç paradoks resim de yukarıda yer alan ve resimdeki kişilerin merdivenden inip çıktığı tam olarak anlaşılamayan görüntüdür.

Paradoks temsili görsel

Yine ilk resmimize benzer bir görüntü olan yukarıdaki resimde de resmin başlangıç ve bitişinin tam olarak anlaşılamaması resmi, paradoks ilginç resimler statüsüne sokmaktadır.

Matematiksel paradoks görüntüsü

Yine yukarıdaki bina boşluğu görüntüsünde de binanın merdivenlerinin yukarı mı çıktığı yoksa aşağı mı indiği net olarak anlaşılamamaktadır. Bu durumda elbette görüntünün bir paradoks olmasına sebebiyet vermektedir.

 

Author: Ali Emre

Selam Ben Ali Emre, Resimlerle çok ilgili bir sanat aşığı olarak birbirinden güzel resim ve fotoğrafları sizler için derlemeye çalışmaktan büyük keyif duyuyorum. İyi seyirler, iyi okumalar!

Sanatsal, Estetik ve Özgün Resimler