En güzel ve kullanışlı mutfak resimleri

Mutfaklar evde özellikle kadınların en çok kullandıkları ve ev için en çok önemsedikleri bölümdür. Bir evin yeme-içme faaliyetlerinin yapıldığı yer olan mutfak aslında günümüzün bireyselleşen yaşamına direnmek isteyen ailelerin de bir araya geldiği yerlerden biri olması sebebiyle de ev hanımları için önemlidir.

Eski zamanlarda ailelerin akşam yemeklerini hep birlikte yemesi çok önemsenen bir olaydı. Ancak ne yazık ki günümüzde bu durum biraz değişmiş gibi görünüyor. Yine de bu geleneği devam ettirmek isteyen aileler var ve bu nedenle de mutfak kültürümüzdeki önemli yerini bir müddet daha koruyacak gibi.

Her ne kadar günümüzün çalışma yaşamına adapte olmuş genç neslin evlerinde çok önemli bir yeri olmasa da özellikle yeni evli çiftler ve yaşı biraz daha ilerlemiş çocuklu aileler için mutfak dekorasyonları oldukça önemlidir.

Biz de bu içeriğimizde sıra dışı ve ilgi çekici mutfak dekorasyonları ile sizlere ilham olmak istedik. Aşağıda yer alan mutfak resimleri sizlere yeni mutfağınız için ilham verecek diye düşünüyoruz.

Ahşap mutfak dekorasyonu

Son zamanlarda en çok tercih edilen mutfak dekorasyonları arasında şıklığıyla ön plana çıkan ahşap mutfak tasarımları yer almaktadır. Yukarıdaki tasarımda ankastre bir fırın seti ile granit mutfak tezgâhı dışında tüm dolaplar ahşaptır.

Ev dekorasyonunda ahşap kullanmak şu açılardan oldukça faydalıdır:

  • Özellikle ahşap ürünler, bir ortamdaki nemi dengelemektedir. Ahşabın yer aldığı yerlerde nem fazlaysa ahşap bu nemi absorbe eder. Daha da ilginci eğer nem oranı düşükse bu sefer de bünyesinde daha önce barındırdığı nemi dışarı salarak nem dengesini korumaktadır. Bu açıdan özellikle pişirme gibi işlemlerin oldukça yoğun bir şekilde yapıldığı mutfaklarda ahşabın kullanılması nem dengesini sağlaması açısından önemlidir. Ahşabın sağlamış olduğu bu nem dengesi, ortamdaki havanın kalitesini arttırmaktadır. Dolayısıyla oldukça önemlidir.

 

  • Ahşabın yer aldığı bir ortamda nem dengesi ile birlikte hava geçirgenliği de önemli bir özelliğidir. Bu özelliği nedeniyle ahşabın insan sağlığına olumlu etkileri vardır.

Küçük mutfak dekorasyonu

Yukarıdaki resimde de nispeten küçük bir mutfak resmi görüyoruz. Son zamanlarda sıklıkla tercih edilen ve pek çok mutfakta görebileceğimiz elektrikli ankastre ocak ve fırının yer aldığı yukarıdaki mutfakta tezgâh üstü aydınlatma olduğu da görülüyor.

Ankastre ocakların son zamanlarda yoğun bir şekilde tercih edilmesinin en önemli sebebi, doğrudan ateş ile ısıtma işlemini gerçekleştirmiyor olması. Bu durum, evde yangın çıkma riskini ciddi ölçüde azaltan bir durum. Ayrıca elektrikli ankastre ocak kullananlar için bunların temizliğini yapmak da gazlı ocaklara göre çok daha kolay.

Bu indüksiyon teknolojisine sahip elektrikli ocakların en ilgi çekici özelliğiyse ısıyı sadece üzerine bir doğru pişirme kabı konulduğunda iletiyor olmasıdır. Yani, bu ocağı çalıştırdıktan sonra elinizi ocağın üstüne koymanız halinde eliniz yanmayacaktır. Ocak sadece üzerine tencere veya türevi bir malzeme konulduğunda ısıyı bu malzemeye iletmektedir. Bu da devrim niteliğinde bir gelişmedir.

Geniş mutfak dekorasyonları

Yukarıda yine oldukça şık bir mutfak resmi görüyorsunuz. Oldukça büyük bir alan sahip olan mutfakta masanın yer aldığı kısım fotoğrafta kendine yer bulamamış. Masa olmayan alanının genişliğiyse gerçekten oldukça fazla.

Bu mutfakta çift kapılı buzdolabının tercih edildiğini görüyoruz. Son dönemde geniş hacmi sebebiyle yaygın bir şekilde kullanılan çift kapılı buzdolapları yoğun olarak geniş aileler tarafından tercih edilmektedir.

Yeni nesil mutfak tasarımı

Bu resimde yer alan mutfak ise en yeni nesil mutfak tasarımı şeklinde tasarlanmıştır. Aslına bakılırsa bir projenin çizimi olduğu görülen bu mutfak dekorasyonu için uygun alanınız varsa kesinlikle tercih edebilirsiniz. Ahşap yoğunlukta dolapları ve yan tarafta yer alan ayak üstü atıştırmalık granit masasıyla oldukça şık bir görünüm katmaktadır.

Granit Tezgah resmi

Yine oldukça büyük bir alanı olan en güzel mutfak resimleri arasında yer alan mutfaklardan birini yukarıda görüyorsunuz. Bu mutfakta dikkat çeken nokta tezgâhın genişliğidir. Geniş bir tezgâh, mutfakta yemek yapacak kişiye geniş alan sunacağı için iyi bir tercihtir.

Yine yukarıdaki mutfakta dikkat çeken bir diğer nokta ise 2 büyük 2 küçük toplam 4 adet fırının olmasıdır. Bunlardan 3’ü ankastre iken biri normal fırındır.

Beyaz renkli mutfak

Yeni mutfak dekorasyonu resmimizdeyse daha çok beyaz tonların dolap ve çekmecelerde kullanıldığı bir tasarım görüyoruz. Ayrıca penceredeki panjur ve üstündeki tavan aydınlatması da mutfağa ayrı bir şıklık katmış.

Peki, mutfak dekorasyonunda renk tercihinin önem derecesi ne kadar? Dilerseniz biraz da bundan bahsedelim.

Beyaz renk ülkemiz mutfaklarında çok sık tercih edilen renk kombinasyonları içinde muhakkak kullanılmaktadır. Ancak sadece beyazın hâkim olduğu mutfak görmek neredeyse imkansızdır. Bunun en büyük nedeni de beyaz rengin kiri çok daha fazla göstermesidir.

Bu yüzden mutfak dekorasyonu için beyaz renk ile birlikte özellikle gece mavisi ve açık gri kombinasyonları tavsiye edilmektedir. Bu kombinasyonlar iyi bir kontrast oluşturur ve oldukça şık görünür. Zaten özellikle mutfakta kullanılan beyaz tam açık bir beyaz değil; hafif kremsi renkte kirli beyaz olarak adlandırılan renktir ki yukarıdaki dekorasyonda da yine bu kirli beyaz denilen kremsi renk kullanıldığını görebilirsiniz.

Manzaralı oda resimleri

Yine burada mavi ile harmanlanmış beyaz rengin kullanıldığı bir mutfak tasarımı görüyorsunuz. Özellikle koyuluğun pencere ve kapılarda kullanılması oldukça güzel detaylar. Mutfağın manzarasının da yine nispeten gökyüzü olması mavi rengin mutfağa daha çok yakışmasını sağlamıştır.

Ayrıca bu mutfak dekorasyonu resminde görülen Retro buzdolabı ayrıntısı da gözlerden kaçmamalıdır. Günümüz teknolojisiyle üretilen ancak geçmişin tasarımlarını bünyesinde gösteren Retro beyaz eşyalar son dönemlerde özellikle genç çiftler tarafından tercih edilmekte olan ürünler arasında yer almaktadır.

Geniş mutfak tasarımları

Yukarıdaki resimde son dönemde en çok tercih edilen ve ilgi gören mutfak dekorasyonu tiplerinden birini görebilirsiniz. Oldukça şık olan tasarımda dikkat etmenizi istediğim detaylardan biri mutfakta kullanılan ahşap parke tasarımıdır. Genellikle mutfakta tercih edilmeyen bu tasarım, ahşabın faydalarını yansıtması açısından cesur ve yerinde bir seçim olmuştur.

Burada yine tercih edilen granit yemek masası da bu mutfaktaki rutin olmayan seçimlerden biridir. Zira yemek masaları genelde granit olmayan malzemelerden seçilmektedir. Granitin mutfakta tercih edilmesinin en önemli sebebiyse yapışmaz özellik göstermesidir. Bu da temizliğini kolaylaştırmaktadır. Son zamanlarda tüm mutfak tezgahlarının yanı sıra artık granit tencere ve tavalar da yoğun olarak mutfaklarda kullanılmaya başlanmıştır.

 

 

Sanatsal, Estetik ve Özgün Resimler