En Güzel Pasta Resimleri

Pastalar her yaştan insanın sevdiği tatlı çeşitleri arasında yer alır. Birbirinden farklı çeşitleriyle damakları sulandırır. Şöyle lezzetli ve bol malzemeli bir pastaya kim hayır diyebilir ki? Biz de hoşunuza gideceğini umduğumuz ve damaklarınızı şenlendirecek türden en güzel pasta resimleri paylaşmak istedik. Uzatmadan başlayalım.

En güzel pasta çeşitleri

Pasta denildiğinde akıllara ilk olarak düğün pastaları gelmektedir. Peki hiç düşündünüz mü düğünlerde neden pasta dağıtılır? Bu gelenek ilk olarak ne zaman başlamıştır?

Düğünlerde neden pasta kesilir

Özellikle gelin ve damadın kat katlı pasta kesmelerinin sebebi boylarından büyük pastaların statü göstergesi olmasıdır. Gelin ve damat sosyal statülerini göstermek amacıyla katlı pasta keser ve kestikleri bu pastayı misafirlerine dağıtırlar.

En güzel pasta nasıl yapılır

Katlı pasta kesilmesi statü göstergesidir. Ancak peki neden pasta? Bunun sebebini pastanın hammaddesinde aramak doğru olacaktır.

 

Bilindiği üzere pastanın en temel hammaddesi hamur yani buğdaydır. Eski zamanlardan itibaren hala günümüzde de devam ettiği üzere buğday bereketin sembolüdür. Bu yüzden yeni evlenecek çifte yakınlarının bereket dilekleri çok eski zamanlardaki düğünlerde gelinin başından aşağı buğday dökülerek gösteriliyordu.

Bisküvili pasta

Pasta geleneği ise zamanla ilk olarak Roma döneminde ortaya çıktı. Eski Roma zamanında aşçılık çok saygın bir meslekti. Bu meslekte olan kişiler de buğdayı şekillendirerek düğünlerde ikram etmek üzere ufak tatlı kekler yapmaya başladılar.

En güzel pastalar

Zaman içerisinde bu gelenek önce Avrupa’ya yayıldı. Ancak bu geleneğin Avrupa’daki hali daha da gelişmiş bir şekildeydi. Avrupa’da bu geleneği yerine getiren aşçıların yanı sıra düğüne gelen misafirler de evlerinden ufak ikramları bereket getirmesi için düğünlere yanlarında getirmeye başladılar. Bu sayede zaman içerisinde düğüne getirilen bütün bu ikramlar ortaya yığıldı ve gelinle damadın ilk olarak bu ikram yığınını yemesi beklendi. Bu yığın ne kadar çok olursa bereketin o kadar fazla olacağı düşünülüyordu.

Pasta yapmak

Bu gelenek artık birbirinden farklı çeşitte pastalar ve kekler yapılmasıyla birlikte günümüzdeki halini almıştır. Günümüzde artık pasta her düğünün vazgeçilmezlerindendir.

Doğum günü pastası

Pastaların kullanıldığı bir diğer etkinlik de doğum günleridir. Doğum günlerinde pasta kesilmesi ve birbirinden şık özgün resimler için de en güzel doğum günü resimleri içeriğimizi inceleyerek faydalanabilirsiniz.

Sanatsal, Estetik ve Özgün Resimler