Dünyanın en ilginç tasarlanmış ev resimleri

Teknoloji geliştikçe bu gelişmelerin gündelik hayatımıza da yoğun etkileri oldu. Artık bir çoğumuz bundan 10 sene önce kullandığımız telefonu kullanmıyor, ev yaşantımızda günün gerektirdiği şeyleri kullanıyoruz.

Elbette gelişen teknolojiyle bugün çok farklı mimari tasarımlar meydana getirmek mümkün. Ancak bazı evler var ki sadece teknoloji değil, bambaşka şeyler anlatmak için yapılmış gibi görünüyor. İşte dünyanın en ilginç tasarlanmış ev resimleri.

1.    Transparan Ev

Transparan Ev

Bugüne kadar çok farklı evler gördüğünüzü düşünüyorsanız sanırım bir kez daha düşünmeniz gerekecek. Çünkü muhtemelen bu ev gördükleriniz arasında en ilginci olacak. İşte karşınızda transparan ev.

İlginç ev resimleri

Duvarları olmayan bir evde yaşamak her ne kadar bir çoğumuza saçma bir fikir gibi gelse de (telaşlanmayın ben de saçma bulanlardanım) Japonya’da bu hayata geçmiş durumda. Evde çok fazla aksesuar ve mobilya olduğu da görülmüyor.

İlginç ev tasarımları

Garajından kapısına her yeri açık olan transparan ev Japonya’nın Tokyo kentinde Sou Fujimoto mimarlık ofisi tarafından inşa edilmiştir. Evin inşasına ilham veren ise geçmişte ağaçlarda yaşayan atalarımız olmuş.

Bu evde kesinlikle güneş ışığına doyacağınızdan emin olabilirsiniz. Ancak ne yazık ki hiçbir şekilde mahremiyetinizin olmayacağına da en az güneş ışığı kadar emin olmalısınız.

2.    Dünyanın en ince evi

Dünyanın en küçük evi

Keret evi olarak da adlandırılan dünyanın en ince evi Polonya’da yer alıyor. Yukarıda gördüğünüz iki bina arasında yan yana ancak iki kişinin yürüyebileceği boşluğa inşa edilmiş olan evin tasarımı gerçekten çok ilginç. Bu yüzden ilginç tasarımlı ev resimleri serimizde kesinlikle yerini hak eden bir ev.

En ilginç ev tasarım fikirleri

En ince evin en geniş yeri 152 santimetre iken en dar yeri 92 santimetredir. Sadece tek bir kişinin yaşayabileceği bu evin planı ve kullanımı da yukarıdaki gibi yapılmaktadır. Toplam 2 kat olan eve açılır kapanır bir merdiven ile giriş yapılmaktadır. Ev o kadar çok ilgi görüyor ki bir de web sitesi var.

Keret Evi web sitesi için tıklayın.

3.    Taş Devri Evi

Taş Devri evi

2012 yılında ölen ünlü TV ve radyo yapımcısı Dick Clark’ın Taş Devri çizgi filmi hayranlığı ile Amerika Birleşik Devletleri’nde inşa ettirdiği ev bir sonraki konuğumuz.

Dick Clark Taş Devri evi

Çizgi filmde yer alan evin birebir aynısını inşa edebilmek adına uzun yıllar üzerinde çalışılan dekorasyonlarıyla bu ev hayalle gerçeğin adeta birbirine geçmiş hali. Evin bir köşesinden her an Fred Çakmaktaş ve eşi Wilma çıkacakmış gibi.

Taş Devri Dick Clark

22 dönümlük bir arazi üzerine inşa edilen ev tamamıyla organik taş ve topraktan yapıldı. Evin manzarası ise Serrano Vadisi, Boney Dağları, Kanal adası ve Pasifik okyanusunu görmektedir.

4.    Su Deposu Ev

Su Deposu Ev

Belçika’da yer alan ve eski bir su deposunun yenilenmesi ve sıfırdan dizayn edilmesiyle inşa edilmiş olan su deposu ev de en ilginç tasarımlı ev resimleri serimizin bir diğer konuğu olmayı sonuna kadar hak ediyor.

İlginç ev tasarımları

Dıştan bakıldığında bir su deposu görünümünde olan yapının depo kısmı eve çevrilmiş. Aşağıdan eve giren bir kişi üst kata çıkmak için yangın merdiveni şeklindeki dönen merdivenleri kullanmaktadır.

Enteresan ev görünümleri

Su deposu kısmı da iki kattan oluşan evin alt katında mutfak gibi daha ev içi ihtiyaçlara yönelik ev bölümleri yer almaktadır. Evin alt katından üstüne çıkılan kısmı da bu şekildedir.

İlginç tasarım evler

Alt katın diğer açıdan görünüşü de bu şekildedir.

Özel tasarım evler

Evin oturma odası ve yatak odası kısımlarının yer aldığı üst katındaki vaziyet ise bu şekildedir. 360 derece panoramik olan evde her ne kadar transparan ev kadar olmasa da yine de güneş ışığı alma noktasında problem yaşanmayacağını söyleyebiliriz.

5.    Çimento Fabrikası Ev

Çimento Fabrikasından ev

İspanya’da yer alan ve eski bir çimento fabrikasından eve çevrilen yapı gerçekten bir ev için oldukça büyük olmasının yanı sıra fabrikanın çok farklı bölümlerinin de ilginç görüntülere sebep olduğu bir ev olma özelliği göstermektedir.

Çimento fabrikası görünümü

Fabrikanın dış kısmında beton üretiminde kullanılan çimentonun oluşturulduğu alanlar eve çevrildikten sonra evin bahçesi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Fabrika Ev

Yine fabrikanın çimento teknelerinin yer aldığı alt kısmı da bir toplantı odası gibi dizayn edilmiş ve oldukça ilginç bir görünüme kavuşmuştur.

6.    Ağaç Hotel

Ağaç Hotel

Dışı cam aynalarla kaplı olan İsveç’in ormanlarının eşsiz güzelliğini yaşayabileceğiniz ağaç otel, doğa ile iç içe tatil imkanını konuklarına sunuyor.

Ağaç Hotel İsveç

Gerek gündüz gerek gece günün her vakti burada tatil yapanlar için mümkün olacak. Ayrıca otelin ilginç tasarımının da hali hazırda var olan bir ağacın üzerine yapılmış olması da bir diğer dikkat çeken nokta.

Ağaç Hotel iç görünümü

İç kısmına ilişkin yukarıdaki görselde ağacın bozulmamış gövdesinin otelin tam ortasından geçtiğini görebiliyoruz. Bununla birlikte otelin dış kısmına cam kaplama ile ayna görünümü verilmiştir. Bu görünüm sayesinde de doğanın düzenine insanın dokunması çok da belli olmuyor.

 

 

Sanatsal, Estetik ve Özgün Resimler